Tren faciasında ölenler için şarkı söylemek istediler, okuldan atıldılar

Yunanistan bu protesto ve alınan kararı konuşuyor. Atina 15. Lise öğrencileri Tempi Tren Kazası Faciası’nda ölen 57 kişi için şarkı söylemek isteyen koroda bulunan iki öğrenciye okul idaresi uzaklaştırma cezası verdi. Olay 25 Mart’ ta okul festivali sırasında oldu ve bir öğrencinin velisinin Facebook hesabından paylaşması ile ortaya çıktı. Baba hesabında “Ve adaletin sadece Tempi’de değil, her yerde olmadığını doğrudan okullarında öğrendiler” diye altını çiziyor. Uzun Facebook gönderisinde, iki öğrencinin ihraç edildiğinin duyurulmasının ardından korodaki diğer çocukların da “okuldan atılma talebinde bulunmak üzere yönetmene gittiklerini, mümkün olduğunca sınıf arkadaşlarıyla dayanışma içinde derslere girmeyi reddettiler ve devamsızlık yaptılar” diye yazdı.

HANGİ ŞARKI ENGELLENDİ

Yunan basınında çıkan haberlerde öğretmenin ünlü Yunanlı rock müzisyeni (Kendisi bugün hayatta değil) Pavlov Sidiropulos’un seslendirdiği bir Mikis Theodorakis bestesi olan ‘Kapote Tha ‘Rthoun‘ söylemek isteyince buna cesaret ederlerse onları cezalandıracağını tehditkar bir dille ifade ettiği kutlamanın sonunda konuşmak üzere olan öğrencinin elinden mikrofonu aldığı yazıldı.

Yunan basınında çıkan haberlerde D. Spyridonidis, “İki öğrencinin okuldan atılması, devlet okullarındaki tutum, düşünce cesareti ve ifade özgürlüğünün onaylanması nedeniyle intikam amaçlı bir cezadır” diye altını çiziyor.

Kendisinin de şikayet ettiği gibi, okuldan atılma, okul korosunda çocuklara karşı uygulanan otoriterlik ve gözdağının bir devamıdır; örneğin öğretmenin, P. Sidiropoulos’un ” şarkısıyla kağıtlarını yırtmak için acele etmesi gibi. söylemeye cesaret ederlerse onları ezeceğini söyleyerek, kutlamanın sonunda tam konuşmak üzereyken öğrencinin elinden mikrofonu yakalayıp aldı.

BU ŞARKI NEDEN ÖNEMLİ

Bu şarkı 1979’da yazıldı. Savunmasız, dışlanmış insanlara, özellikle de çocuklara gönderme yapan bir şarkı. Sözler Lefteris Papadopoulos’a, müzik Mickey Theodorakis’e ve vokaller Pavlos Sidiropoulos’a ait. Ve bu şarkı 2008 yılında polis tarafından öldürülen 15 yaşındaki Alenxandros Grigoropoulos ile anıldı. Ölümüne isyanın şarkısı oldu. Ne diyordu şarkı; ‘Çocuğu savunun, çünkü çocuk kurtarılırsa umut vardır’

TEMPİ TREN FACİASI NEDİR

Tempi tren kazası, 28 Şubat 2023 tarihinde, Tempi’deki Larissa’nın Evangelismos yerleşimi yakınlarında, bir yolcu treni ile ticari bir trenin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen bir demiryolu kazasıdır. Atina-Selanik seferini yapan yolcu treni, akşam saat 23:20 sularında ticari bir trenle çarpıştı. Raydan çıkma sonucu en az 57 kişi hayatını kaybederken en az 85 kişi de yaralandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Kostas Karamanlis, 1 Mart 2023 tarihinde istifa etmiştir.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx